AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2F10-lat-minelo&chs=350x350&chld=L|4

01-01-197010 lat minęło...

16 marca br. w sali Domu Strażaka w Korczynie odbyła się uroczystość jubileuszowa 10-lecia miesięcznika PRZĄDKI, wydawanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
OkolicznoÅ›ciowe spotkanie redakcji gazety z czytelnikami, wÅ‚adzami gminy, artystami oraz gośćmi specjalnymi stanowiÅ‚o dobrÄ… okazjÄ™ do podsumowania pewnego etapu relacji na linii: gazeta lokalna – czytelnik.
Ponad 10 lat temu z inicjatywy wójta Jana Zycha spotkaÅ‚a siÄ™ grupa osób, która podjęła siÄ™ wydania gminnej gazety – tak o poczÄ…tkach czasopisma mówiÅ‚ Jan Stachyrak, jeden z uczestników tamtego spotkania. JednogÅ‚oÅ›nie zaakceptowany zostaÅ‚ tytuÅ‚ „PRZÄ„DKI”, który jednoznacznie kojarzy siÄ™ w gminie i w caÅ‚ej okolicy z niezwykÅ‚ym obiektem przyrodniczym. Grupa redaktorów zabraÅ‚a siÄ™ do pracy i tym sposobem w marcu 2003 r. mieszkaÅ„cy gminy mogli zakupić pierwszy ze 120 wydanych dotÄ…d numerów miesiÄ™cznika „PRZÄ„DKI”. Od poczÄ…tku funkcjÄ™ redaktora naczelnego peÅ‚ni Tadeusz Wojnar. SkÅ‚ad redakcji na przestrzeni 10 lat ulegaÅ‚ zmianom. Obecnie gazetÄ™ wspóÅ‚redagujÄ…: Teresa Gazda, Tomasz Okoniewski, Renata Pelczar, SÅ‚awomir Pelczar, Janusz Pojnar, Wojciech Tomkiewicz, PaweÅ‚ Wajda i Krzysztof Wojnar. Prace redakcji wspomagajÄ… ponadto: Tadeusz Ludwik Wojnar, Elżbieta Rak, Jan Stachyrak, Dorota Pec, Jan BiaÅ‚as, Marian Pelczar i Maria Jakubik.
Podczas uroczystoÅ›ci jubileuszowej wszyscy otrzymali specjalne podziÄ™kowania od wójta Jana Zycha oraz dyrektora WDK w Rzeszowie.
GoÅ›ciem honorowym spotkania byÅ‚ prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który mówiÅ‚ o roli miesiÄ™cznika PRZÄ„DKI w budowaniu wspólnoty lokalnej.
Z okazji „urodzin gazety” na sali pojawiÅ‚ siÄ™ okazaÅ‚y tort, ufundowany przez cukierniÄ™ MILANA w Korczynie. Nie zabrakÅ‚o ciepÅ‚ych sÅ‚ów pod adresem inicjatorów i redakcji PRZÄ„DEK oraz wielu życzeÅ„ dalszych wspaniaÅ‚ych i poczytnych numerów gazety.
Z okazji jubileuszu otwarto wystawÄ™ pt. „Redaktorzy – ArtyÅ›ci – Bohaterowie naszych publikacji”. Sylwetki artystów zaprezentowaÅ‚a Renata Pelczar. Można byÅ‚o obejrzeć prace: Ewy i Marka Burdzych z Korczyny, Jolanty BÄ™ben z Korczyny, StanisÅ‚awy Gazdy z Korczyny, BartÅ‚omieja Krzanowskiego z WÄ™glówki, StanisÅ‚awa Kawy z Iskrzyni, Aurelii NowosÅ‚awskiej z Korczyny, Judyty Kasprzyk z Komborni, Zygmunta Wróblewskiego z Korczyny, Renaty Pelczar z Korczyny, Jana Stachyraka z Korczyny oraz Tomasza Okoniewskiego z Korczyny. SpecjalnÄ… drewnianÄ… tablicÄ™ pamiÄ…tkowÄ… wykonaÅ‚ artysta rzeźbiarz Jan Jucha. Na scenie natomiast zaprezentowaÅ‚ siÄ™ zespóÅ‚ RUSKI KWADRAT – uczniowie SpoÅ‚ecznej SzkoÅ‚y Muzycznej w KroÅ›nie pod kierownictwem Krzysztofa Zajdla.

PodziÄ™kowania za pomoc w organizacji Jubileuszu kierujemy do: Cukierni MILANA w Korczynie, firmy BLISTER w KroÅ›nie, Agnieszki i Grzegorza Kondrackich, Czarnorzecko – Strzyżowskiej Lokalnej Grupy DziaÅ‚ania, Biura Wystaw Artystycznych w KroÅ›nie, RCKP w KroÅ›nie oraz Muzeum Historycznego PaÅ‚ac w Dukli.

Wojciech Tomkiewicz

Zobacz galeriÄ™