15-11-201811 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Ojczyzno ma Tyle razy pragnęłaś wolności, |
|
Biały orzeł znów skrępowany, |
|
O Królowo Polskiej Korony By ten naród boleśnie dręczony |
|
O, Matko ma! |
|
Nowy ból przeszył serca Polaków, |
Karol Dąbrowski
Narodowe Święto Niepodległości to dla wszystkich Polaków szczególny dzień a zwłaszcza tegoroczna 100 rocznica odzyskania Niepodległości.
W Korczynie jak podobnie w całym kraju obchodzono to święto bardzo uroczyście. Najpierw o godz. 10.30 w Sanktuarium J. S. Pelczara Chór Chorus wykonał pieśni patriotyczne i powstańcze, które nadały ducha patriotycznego tego narodowego święta. W asyście pocztów sztandarowych rozpoczęła się Msza św., którą odprawił - kustosz sanktuarium ks. Edward Sznaj.
W homilii ksiądz Dominik Długosz podkreślał, że dziś jest wielkie święto, bo cała Polska obchodzi urodziny wspaniałej Pani. Na imię jej Niepodległość… A w tej Polskiej ziemi żyją wielcy – mali ludzie. Z męstwem w sercu, szli… szli jak niewolnicy, żeby walczyć o twą wolność, o twoje wartości, o twoje szczęście, o twój rozwój, o twoją ziemię i twoją polskość…
Bo… „Uwięziony ptak nie śpiewa. A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz nigdy w klatce, ptaka szczęśliwego”.
Szli jak niewolnicy, krzycząc: NIEPODLEGŁOŚĆ!!! Przepełnieni wartościami BÓG, HONOR, OJCZYZNA, szli mając na ustach gorycz rozstania, żebyś ty tej goryczy nie doświadczył – szli, wołając:
„Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy
Serce mam w piersi rozkołatane,
Serce mi dziś tak cudnie gra.
Za kraj! Za honor nasz!
Dziś idę walczyć - Mamo!”
Bo Polska - to właśnie nasza ziemia... Ziemia obfitej kultury, sztuki, nauki i historii - często radosnej - częściej bolesnej… Ziemia wielu ran, bólu, doświadczeń i słabości. Ziemia licznej walki – o wartości – Boga, Honor, Ojczyznę – które nie przemijają nawet po śmierci…
Polska to właśnie nasza ziemia... Ziemia poraniona, ziemia męczenników, pojona krwią Polskich Patriotów, ziemia wobec, której dokonywano licznych rozbiorów, którą wydzierano z mapy świata, ziemia Polaków – nieustannie walczących zawsze do końca.
Polska to ziemia moja i twoja. Dlatego walcz o polskość, walcz o polskie wartości, na których powinno być oparte życie każdego z nas. Rozwijaj kulturę, sztukę, naukę, wiarę i moralność… Dziel się tym w swojej małej ojczyźnie… i traktuj naszą Polską ziemie tak jakbyś ją pożyczył od własnych dzieci a nie otrzymał od swoich rodziców”.
Po Mszy św. delegacja gminy Korczyna z wójtem Janem Zychem, przewodniczącym RG Władysławem Pelczarem, w asyście pocztów sztandarowych, chóru Chorus i mieszkańców Korczyny udała się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na mogile nieznanych żołnierzy poległych za Ojczyznę w latach 1914 - 1918 oraz na grobie gen. Stanisława Szeptyckiego. Tam odśpiewano hymn Polski, Rotę i Boże coś Polskę.
Władysław Pelczar - przewodniczący RG w swojej wypowiedzi podkreślił, że 100 lat temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, powstała na nowo – 11 listopada 1918 r. Ten dzień uznajemy za początek niepodległości, a droga do niej była długa i trudna.
Jan Zych - wójt gminy podziękował wszystkim, którzy przybyli, by oddać hołd tym, którym zawdzięczamy dzisiejsze radosne Święto. Dziękował za przywiązanie do naszej tradycji, patriotyzm i wspólną manifestację polskości.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące Szkołę Podstawową w Korczynie i OSP w Korczynie, które nadały obchodom wyjątkowy, podniosły charakter. Wartę honorową pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Korczynie.
11 listopada to dobry czas, by podziękować za Ojczyznę, jej piękno geograficzne, kulturowe, historyczne i osobowe. Nie byłoby tego dorobku, gdyby nie miłość do kraju ludzi oddanych i zaangażowanych w dobro wspólne, które nosi imię Polska. A nasza Ojczyzna, to nie tylko rząd w Warszawie, ale także my wszyscy, którzy tworzymy Polskę. Pamiętajmy jednak, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Wspólne świętowanie w naszej małej Ojczyźnie tak doniosłego święta, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, to piękny przejaw postaw patriotycznych i niezachwianego poczucia polskości w każdym z nas.
Teresa Gazda