AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2F50-rocznica-smierci-prof-stanislawa-pigonia-patrona-szkoly-podstawowej-w-komborni-2&chs=350x350&chld=L|4

20-12-201850 Rocznica śmierci prof. Stanisława Pigonia Patrona Szkoły Podstawowej w Komborni

W piÄ…tek 14 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Komborni obchodzono DzieÅ„ Patrona SzkoÅ‚y. Naszym patronem jest profesor StanisÅ‚aw PigoÅ„, historyk literatury polskiej, edytor, wykÅ‚adowca uniwersytecki, który pochodzi z naszej miejscowoÅ›ci. Profesor PigoÅ„ zmarÅ‚ 18 grudnia 1968 roku, w tym roku przypada wiÄ™c 50 rocznica jego Å›mierci, toteż obchody miaÅ‚y wyjÄ…tkowo uroczysty charakter. Akademia z okazji Dnia Patrona rozpoczęła siÄ™ o godzinie 11:00. Na wstÄ™pie pani dyrektor BogusÅ‚awa Deliowska przywitaÅ‚a wszystkich zaproszonych goÅ›ci, rodziców, nauczycieli oraz uczniów. NastÄ™pnie wszyscy zgromadzeni wysÅ‚uchali referatu pod tytuÅ‚em "Jak z wiejskiego chÅ‚opca staÅ‚ siÄ™ wielkim mistrzem...", wygÅ‚oszonego przez paniÄ… AngelikÄ™ Menet, autorkÄ™ książki o Profesorze. NastÄ™pnie mogliÅ›my podziwiać montaż sÅ‚owno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoÅ‚y, przygotowany pod opiekÄ… pani Elżbiety Groszek i pani Sabiny Gonet, który przybliżyÅ‚ wszystkim dÅ‚ugÄ… i peÅ‚nÄ… przeszkód drogÄ™ StanisÅ‚awa Pigonia do profesury. WyjÄ…tkowÄ… atrakcjÄ… caÅ‚ej uroczystoÅ›ci byÅ‚ wywiad z profesorem CzesÅ‚awem KÅ‚akiem, który znaÅ‚ profesora Pigonia osobiÅ›cie, ponieważ byÅ‚ jego studentem. Uroczystość zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ ogÅ‚oszeniem wyników szkolnego konkursu plastycznego zwiÄ…zanego z obchodami rocznicy Å›mierci profesora StanisÅ‚awa Pigonia. Jury postanowiÅ‚o nagrodzić 15 prac, a wyróżnić 38. Nagrody rzeczowe ufundowaÅ‚ Wójt Gminy Korczyna pan Jan Zych. Prace uczestników konkursu można byÅ‚o obejrzeć na specjalnie zorganizowanej z okazji obchodów wystawie. GaleriÄ™ prac uÅ›wietniÅ‚y również eksponaty wypożyczone na tÄ™ okoliczność przez paniÄ… prof. dr hab. IzabelÄ™ MikuÅ‚Ä™ WÅ›ród zaproszonych goÅ›ci znaleźli siÄ™: prof. dr hab. CzesÅ‚aw KÅ‚ak uczeÅ„ prof. S. Pigonia, przedstawiciel Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego pracowni polonistycznej pani dr Krystyna Walc, przedstawiciel PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Zawodowej im. prof. S. Pigonia w KroÅ›nie pan dr Leszek Habrat, przedstawiciel Uniwersytetu Rzeszowskiego pan dr Tadeusz PóÅ‚chÅ‚opek, pan doktorant Andrzej Drelich, autorka książki „StanisÅ‚aw PigoÅ„ – syn Komborni” pani Angelika Winiarska, wójt gminy Korczyna pan Jan Zych, dyrektor Przedszkola w Korczynie pani BogusÅ‚awa Bogaczyk, dyrektor SzkoÅ‚y Podstawowej w Korczynie pan Artur Stodolak, dyrektor SzkoÅ‚y Podstawowej w Iskrzyni pan WacÅ‚aw Pelczar, kierownik Gminnego ZespoÅ‚u Ekonomiczno – Administracyjnego pan Andrzej Ginalski, radni gminy: pan Jan Wawrzkowicz oraz pan Grzegorz Hawrot, emerytowani nauczyciele: pani CzesÅ‚awa Kobak, pani Elżbieta Åšnieżek, przewodniczÄ…ca KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich pani Zofia KosztyÅ‚a, oraz krewne profesora Pigonia Jolanta Gonet i Barbara MiÅ›kowiec. Wszystkim goÅ›ciom serdecznie dziÄ™kujemy za przybycie na naszÄ… uroczystość.

Anna Wojciechowska