AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fdozynki-gminne-w-krasnej-2&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

17-08-2016Dożynki Gminne w Krasnej

Ojczyzną moją jest łan,
Łan polski, prosty, serdeczny.
Niech mi pozwoli Pan
W nim odpoczynek mieć wieczny.
Patrzę strudzony wśród dróg
W oczu błękit przeczysty
I jest w nim wszystko:
I Bóg, i Polska, i dom ojczysty!

      Julian Tuwim  (Kwiaty polskie)

14 sierpnia br. odbyły się dożynki gminne. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krasnej, którą odprawili: ks. Władysław Kołodziej i ks. Krzysztof Kwieciński a homilię wygłosił ks. Edward Sznaj.

Uroczystości dożynkowe to nie tylko święto dziękczynienia lecz również okazja uświadomienia sobie, jak wiele potrzeba harmonijnego wysiłku we współczesnym świecie, by głodnym podać chleb. Dożynki - największe w roku święto rolników - będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu - obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż - zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów są dziękczynieniem za zebrane plony - tymi słowami zakończył homilię ks.  Edward Sznaj.

Po Mszy św. rolnicy z wieńcami, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście, przy dźwiękach muzyki Zespołu Ludowego z Korczyny pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, przeszli w dożynkowym korowodzie na plac przy Domu Strażaka w Krasnej, gdzie grupy wieńcowe z gminy Korczyna zaprezentowały swoje wieńce.

Grupa wieńcowa z Krasnej na czele ze starostami dożynek – Kazimierą Kurcoń i Janem Leśniakiem wręczyła pierwszy bochen chleba na ręce gospodarza gminy - wójta Jana Zycha. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich – jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty - powiedział Jan Zych.

Grupa obrzędowa z Krasnej, pod kierownictwem Elżbiety Hawrot wystawiła  obrzęd, który pokazał ciężką pracę rolnika.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale - Zespół Doradców w Krośnie, stoisko zielarskie przygotowane przez Barbarę Leszkiewicz oraz wystawa rzeźb Krzysztofa Pyterafa. Do tańca przygrywał zespół POZYTYWNI.

Podczas dożynek dziękuje się przede wszystkim rolnikom za ich pracę. Na wniosek sołtysów podziękowania od wójta oraz przewodniczącego Rady Gminy otrzymali: Marzena i Krzysztof Czyżowscy, Agata i Grzegorz Boczararowie z Iskrzyni, Renata i Tomasz Węgręccy, Krystyna i Andrzej Tęczowie – z Krasnej, Janina i Stanisław Długoszowie, Janina i Tadeusz Kwolkowie – z Woli Komborskiej, Anna i Adam Dzikowiczowie, Halina i Eugeniusz Łuczyńscy – z Węglówki, Renata i Witold Wójtowiczowie, Barbara i Witold Janikowie – z Korczyny, Dorota i Grzegorz Półchłopkowie, Irena i Marek Piterowie  – z Czarnorzek, Marzena i Rafał Czaporowie, Anna i Stanisław Józefczykowie – z Komborni.

Wśród gości podczas dożynek obecni byli: delegacja partnerskiego miasta Stropkow na Słowacji z burmistrzem Ondrejem Brendzą, delegacja partnerskiego miasta Tolcsva na Wegrzech z burmistrzem Erno Csoma, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorota Chilik, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril, wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Adolf Kasprzyk, radny powiatu Marian Pelczar, wójt gminy Jan Zych, przewodniczący Rady Gminy Władysław Pelczar, skarbnik gminy Aneta Wilusz, dyrektor SP w Krasnej Elżbieta Bednarczyk, ks. Stanisław Pawul, ks. Krzysztof Kwieciński, ks. Władysław Kołodziej, radni gminy oraz sołtysi.

Organizatorami dożynek byli: wójt gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, KGW w Krasnej, Rada Sołecka Krasnej oraz rada pedagogiczna SP w Krasnej.  Podziękowania kierujemy także do OSP w Krasnej.

Teresa Gazda

GALERIA ZDJĘĆ (fot. GOK w Korczynie)

Podziel się: