31-10-2013IX Spotkanie z Tradycją Polską w Krasnej
JESIEŃ SIĘ SKRADA PO ZAPŁOCIACH – IX Spotkanie z Tradycją Polską w Krasnej
29 października 2013r. w Domu Ludowym w Krasnej odbyło się IX Spotkanie z Tradycją Polską. Tym razem poświęcone ono było wspomnieniom- jak to w dawnej wsi przygotowywano się do zimy. Grupa obrzędowa działająca przy Szkole Podstawowej w Krasnej zaprezentowała czynności związane z kiszeniem kapusty, przygotowywaniem pogródki, suszeniem owoców. Wszystko to działo się w niezwykle realistycznej scenografii. Bardzo ciekawie o jesiennych pracach w domu, obejściu i w polu opowiedziała zebranym Maria Marciniak- etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jak na poprzednich spotkaniach tak i teraz nie mogło obyć się bez ludowych śpiewów. Wykonała je grupa obrzędowa, a także dzieci z SP w Krasnej. W pięknej współczesnej piosence o jesieni zaprezentował się absolwent szkoły Bartek Piwowar. Przybyli goście mieli okazję powspominać, jak to drzewiej bywało, a młodsi wzbogacić swoją wiedzę o tym, jak wyglądało w minionych latach życie na wsi jesienną porą. Ksiądz Władysław Kołodziej proboszcz parafii Krasna wskazał w swym wystąpieniu na głęboką duchowość naszych przodków. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Jesień w domu i zagrodzie” . Uczniowie ze szkół naszej gminy przywieźli wspaniałe prace.
Po raz kolejny spotkali się w Krasnej ci, którzy rozumieją wartość kultury ludowej w życiu narodu i potrzebę przekazywania jej młodemu pokoleniu. Wśród dostojnych gości nie zabrakło Wójta Gminy Korczyna Jana Zycha, Starosty Krośnieńskiego Jana Juszczaka, a także Wicewojewody Podkarpackiego Alicji Wosik, która z dużym znawstwem mówiła o folklorze.
30 października do Krasnej przyjechali uczniowie ze szkół naszej gminy. Przez chwilę znalazły się w wiejskiej chałupie wśród wielopokoleniowej rodziny. Mogły uczestniczyć w krzątaninie związanej z ostatnimi pracami jesiennymi. Wysłuchały też opowieści gospodarza-dziadka Kazimierza o konnych pracach polowych. O tym, że warto każdą pracę zawierzyć Bogu pięknie opowiedziała babcia Stefania. Goście mieli też możliwość zobaczyć stare narzędzia używane w gospodarstwie i popracować na niektórych z nich.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych spotkań serdecznie dziękujemy
Organizatorzy