AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fotwarcie-muzeum-ziemi-korczynskiej&chs=350x350&chld=L|4

15-09-2018Otwarcie Muzeum Ziemi Korczyńskiej

W dniu 12 wrzeÅ›nia br. mieszkaÅ„cy gminy Korczyna i przybyli goÅ›cie byli Å›wiadkami historycznego wydarzenia, bowiem w murach dworku Szeptyckich otworzyÅ‚y siÄ™ bramy do nowopowstaÅ‚ego Muzeum Ziemi KorczyÅ„skiej - zamiejscowego oddziaÅ‚u Muzeum Zamku Kamieniec, którego kustoszem jest Andrzej KoÅ‚der (ceramik, muzealnik, kolekcjoner i dziaÅ‚acz spoÅ‚eczny).  Z inicjatywy wÅ‚odarzy gminy Korczyna i rodziny KoÅ‚derów po wielu latach staraÅ„ i planów, powstaÅ‚a wystawa, która eksponuje dobra kulturowe Korczyny, gromadzone pieczoÅ‚owicie przez dÅ‚ugi czas, by mogÅ‚y odzyskać swoje należne miejsce w historii. ZwiedzajÄ…c poszczególne sale, natrafiamy na elementy rzemiosÅ‚a tkackiego (krosna, tkaniny, plecionki itp.), z którego Korczyna sÅ‚ynęła – w roku 1900 byÅ‚o już okoÅ‚o tysiÄ…ca zarejestrowanych warsztatów tkackich na tym terenie a pod koniec wieku XIX powstaÅ‚o Towarzystwo Tkackie wspierane przez generaÅ‚a Szeptyckiego. Druga sala muzeum zwiÄ…zana jest z historiÄ… Korczyny. Widzimy tu miedzy innymi portret generaÅ‚a StanisÅ‚awa Szeptyckiego, artefakty po Å›w. Józefie Sebastianie Pelczarze (miÄ™dzy innymi książka z dedykacjÄ… Å›wiÄ™tego), a także artefakty zwiÄ…zane ze starym koÅ›cióÅ‚kiem korczyÅ„skim oraz liczne eksponaty zamkowe: listy i zdjÄ™cia zwiÄ…zane z wÅ‚aÅ›cicielami Zamku Kamieniec. Muzeum ma dwojakie zadanie: edukacyjne, czyli pokazanie mÅ‚odzieży i zwiedzajÄ…cym jak życie dawniej wyglÄ…daÅ‚o oraz jest to skarbnica przedmiotów i artefaktów, których już nie ma i nie bÄ™dzie i jeÅ›li siÄ™ ich nie przechowa w muzeum to gmina jest bez kultury i bez przyszÅ‚oÅ›ci, wiec jest to swoisty skarbiec gminy – mówi kustosz Andrzej KoÅ‚der. Oprócz Muzeum Ziemi KorczyÅ„skiej udostÄ™pniono do zwiedzania także wystawÄ™ zatytuÅ‚owanÄ… Korczyna naszych przodków – jest to zbiór fotografii, pocztówek i reprodukcji pochodzÄ…cych ze zbiorów prywatnych (S. Urbanek, Z. Gonet-Antoniszyn, T. Pelczara, A KoÅ‚dera, T. Okoniewskiego) oraz archiwów udostÄ™pnionych przez GOK Korczyna, OSP Korczyna, KoÅ‚o GospodyÅ„ Wiejskich, parafiÄ™ korczyÅ„skÄ… i wiele innych, które zebraÅ‚ i przygotowaÅ‚ do wystawy Tomasz Okoniewski. Autor wystawy od wielu lat zbiera i wyszukuje różne źródÅ‚a ikonograficzne z rodzimej Korczyny a także na bieżąco dokumentuje miejscowość. Wystawowe plansze prezentujÄ… zatrzymane w kadrze najciekawsze zabytki, architekturÄ™, oÅ›rodki takie jak szkoÅ‚a, koÅ›cióÅ‚, straż pożarna, Towarzystwo Tkaczy czy klasztor Sióstr Sercanek, oraz obrazujÄ… ważne wydarzenia lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci na przestrzeni dwudziestolecia miÄ™dzywojennego. Najstarszy widok miejscowoÅ›ci pochodzi z pocztówki wydanej przed 1906 rokiem nakÅ‚adem Adolfa Biedera – 15 lat temu zauważyÅ‚em te pocztówkÄ™ na stronie jednego z francuskich antykwariatów – dopiero 3 lata temu udaÅ‚o mi siÄ™ ja pozyskać – mówi autor wystawy. Muzeum jak i wystawa wpisujÄ… siÄ™ poprzez swojÄ… tematykÄ™ w 100. rocznicÄ™ odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci, ale jak zapewniajÄ… wÅ‚odarze, pomysÅ‚odawcy i organizatorzy, to nie jest jednorazowa inicjatywa, zrodziÅ‚o siÄ™ pragnienie, by dzieÅ‚o kontynuować, by trwale wpisaÅ‚o siÄ™ w  przestrzeÅ„ ziemi korczyÅ„skiej, by speÅ‚niaÅ‚o swojÄ… funkcje edukacyjnÄ…, kulturowa, spoÅ‚ecznÄ… i mogÅ‚o istnieć, aby dać Å›wiadectwo przyszÅ‚ym pokoleniom. ChciaÅ‚bym zaapelować do mieszkaÅ„ców gminy i nie tylko, którzy majÄ… eksponaty historyczne zwiÄ…zane z tÄ… ziemiÄ…, aby mogli je przekazać lub wypożyczyć na rzecz muzeum, tak aby mogÅ‚y znaleźć swe godne miejsce – puentuje wójt Korczyny Jan Zych.

Uroczystość uświetnił występ trio muzycznego z Liceum Muzycznego II stopnia w Krośnie, pod kierownictwem Pana Wojciecha Pelczara.

Muzeum Ziemi Korczyńskiej można zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji terminu. W tym celu prosimy
o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie, tel. 13 43 543 48, kom. 502 420 831, e-mail: gok@korczyna.pl