AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fspotkania-z-aleksandrem-fredra-2&chs=350x350&chld=L|4

01-01-1970Spotkania z Aleksandrem FredrÄ…

Po dÅ‚uższej przerwie w organizacji przeglÄ…dów teatralnych w ramach „SpotkaÅ„ z Aleksandrem FredrÄ…”, Gminny OÅ›rodek Kultury ponowiÅ‚ jego organizacjÄ™. 7 czerwca w Sali Domu Parafialnego odbyÅ‚ siÄ™ przeglÄ…d grup teatralnych z gminy Korczyna.

Konkurs zorganizowany zostaÅ‚ także z okazji 220. rocznicy urodzin poety i obchodów Roku Aleksandra Fredry. Celem konkursu to popularyzacja wiedzy o życiu i twórczoÅ›ci A. Fredry.

Jury po obejrzeniu prezentacji grup teatralnych, zwracajÄ…c uwagÄ™ na oryginalność aranżacji utworu, kulturÄ™ sÅ‚owa, ogólny wyraz artystyczny postanowiÅ‚a przyznać nagrody: w kategorii szkoÅ‚a podstawowa - I nagrodÄ™ otrzymaÅ‚a grupa teatralna ze SzkoÅ‚y Podstawowej z Komborni za inscenizacjÄ™ „Cygan i baba” przygotowanÄ… przez Elżbieta Groszek a wyróżnienie otrzymaÅ‚a grupa teatralna ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Czarnorzekach za inscenizacjÄ™ „PaweÅ‚ i GaweÅ‚” przygotowanÄ… przez AgatÄ™ RÄ™kas.

W kategorii gimnazjum - I nagrodÄ™ otrzymaÅ‚a grupa teatralna z Gimnazjum w WÄ™glówce za inscenizacjÄ™ fragmentu „Åšluby panieÅ„skie” przygotowane przez MonikÄ™ SieniawskÄ…, II nagrodÄ™ - grupa teatralna z Gimnazjum w Korczynie za inscenizacjÄ™ „Zemsta na kóÅ‚kach” przygotowanÄ… przez DorotÄ™ Buczek i JolantÄ™ Michalik-KozioÅ‚, a wyróżnienie otrzymaÅ‚a grupa teatralna z Gimnazjum w Komborni za inscenizacjÄ™ fragmentu „Åšluby panieÅ„skie i trochÄ™ inaczej” przygotowane przez AnnÄ™ WojciechowskÄ….

Wszystkim grupom teatralnym gratulujemy Å›wietnych wystÄ™pów. Aleksander Fredro pisaÅ‚ dla ludzi i wciąż jego twórczość jest żywa. Jego utwory to przede wszystkim oryginalne, Å›wietnie skonstruowane komedie, pisane wspaniaÅ‚Ä… polszczyznÄ… i Å‚atwo zapadajÄ…ce w pamięć.

ByÅ‚ on pierwszym wielkim polskim realistÄ…. PotrafiÅ‚ wnikliwie obserwować ludzi, wychwytywać ich gÅ‚upstwa i Å›miesznostki. W swych utworach stworzyÅ‚ znakomitÄ… galeriÄ™ typów ludzkich. Swoich bohaterów lubiÅ‚ gromadzić w jednym miejscu, przeważnie w oberży lub hotelu, by móc w ten sposób ukazać ludzi przynależnych do różnych Å›rodowisk i warstw spoÅ‚ecznych.