AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fswieto-artystow-ludowych-w-korczynie&chs=350x350&chld=L|4

01-01-1970Święto artystów ludowych w Korczynie

Już po raz dziewiÄ…ty do Korczyny zawitali artyÅ›ci ludowi by zaprezentować siÄ™ na 28 PrzeglÄ…dzie PieÅ›ni i Muzyki Ludowej KROPA, zorganizowanym przez Stowarzyszenie REGIONALIZM i Gminny OÅ›rodek Kultury w Korczynie przy wspóÅ‚pracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie. W części konkursowej, która odbyÅ‚a siÄ™ 12 maja br. w Korczynie Jury w skÅ‚adzie: dr Andrzej Karczmarzewski (etnograf), Jolanta Dragan (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) i Damian DrÄ…g (Kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie) wysÅ‚uchaÅ‚o 33 prezentacje zespoÅ‚ów Å›piewaczych, kapel, solistów instrumentalistów, solistów Å›piewaków oraz folkloru rekonstruowanego. Przyznane zostaÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce nagrody:

w kategorii kapel
I nagroda Kapela „Trzcinicoki” z
II nagroda Kapela „Kamraty” z Sanoka

w kategorii zespoÅ‚ów Å›piewaczych
I nagroda – Kobiecy ZespóÅ‚ Åšpiewaczy z Komborni, gm. Korczyna
II nagroda – ZespóÅ‚ Åšpiewaczy „Uherczanie” z Uherc Mineralnych gm. Olszanica
Dwie równorzÄ™dne III nagrody:
ZespóÅ‚ Åšpiewaczy „Potakowianki” z Potakówki gm. Tarnowiec oraz MÄ™ski ZespóÅ‚ Åšpiewaczy z Komborni gm. Korczyna

w kategorii solistów instrumentalistów
I nagroda dla Eugeniusza Kopery z Brzysk, gm. Brzyska
II nagroda dla Andrzeja Jędryczki z Przysiek, gm. Brzyska

Dwie równorzÄ™dne III nagrody:
WÅ‚adysÅ‚aw Nowak, skrzypek z Biecza oraz Witold Gierlicki, cymbalista z GÄ…sówki gm. Tarnowiec.

W kategorii solistów Å›piewaków
I nagroda dla Kazimierza Å»ydka z Wójtowej.
Dwie równorzÄ™dne II nagrody:
Barbara Chorążak z Uherc Mineralnych gm. Olszanica oraz Danuta Surmacz z Komborni gm. Korczyna
III nagroda dla Renaty Hawrot z Komborni gm. Korczyna

W kategorii Duży - Mały
Nagroda dla Roksany Józefczyk z Bezmiechowej gm. Lesko

Jury postanowiÅ‚o przyznać nagrodÄ™ specjalnÄ… w kategorii folkloru rekonstruowanego dla Mariusza Wojtunia z Haczowa, gm. Haczów

Na 46. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Åšpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Jury wytypowaÅ‚o:
w kategorii kapel: kapelÄ™ „Kamraty” z Sanoka
w kategorii zespoÅ‚ów Å›piewaczych: Kobiecy ZespóÅ‚ Åšpiewaczy z Komborni gm. Korczyna,
w kategorii solistów Å›piewaków: BarbarÄ™ Chorążak z Uherc Mineralnych gm. Olszanica
w kategorii solistów instrumentalistów: Andrzeja JÄ™dryczkÄ™, cymbalistÄ™ z Przysiek gm. JasÅ‚o
w kategorii Duży – MaÅ‚y: RoksanÄ™ Józefczyk z Bezmiechowej gm. Lesko.

Nagrody w Konkursie zostaÅ‚y ufundowane przez Dyrektora WDK w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie „Regionalizm” z Korczyny.
Nagrodzeni artyÅ›ci wystÄ…pili podczas koncertu laureatów w Korczynie w dniu 10 czerwca br. NiezwykÅ‚y klimat imprezy stworzyÅ‚ aktor StanisÅ‚aw JaskuÅ‚ka – od wielu lat zaprzyjaźniony z korczyÅ„skÄ… KROPÄ„. WÅ›ród licznej publicznoÅ›ci obecni byli goÅ›cie: Marek JastrzÄ™bski – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, wÅ‚adze gminy Korczyna z wójtem Janem Zychem i przewodniczÄ…cym Rady Gminy WÅ‚adysÅ‚awem Pelczarem, Marian Pelczar – czÅ‚onek zarzÄ…du Powiatu KroÅ›nieÅ„skiego oraz Józef Biernacki – prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. Po wystÄ™pach laureatów przeglÄ…du publiczność zabawiÅ‚a kapela podwórkowa BIESIADA, dziaÅ‚ajÄ…ca przy GOK w Sanoku.

Warto podkreÅ›lić, że w tegorocznej edycji PrzeglÄ…du wzięło udziaÅ‚ bardzo wielu wykonawców, wÅ›ród których należy zauważyć obecność nowych, jeszcze nieznanych Å›piewaków i instrumentalistów, co należy uznać za szczególnie ważne osiÄ…gniÄ™cie wszystkich osób troszczÄ…cych siÄ™ o rodzime tradycje w regionie kroÅ›nieÅ„skim. Fakt ten dodaje optymizmu i wiary, że przyszÅ‚oroczny – X PrzeglÄ…d w Korczynie stanie siÄ™ kolejnym niezapomnianym Å›wiÄ™tem ludzi zwiÄ…zanych z kulturÄ… ludowÄ… na naszym terenie.

Impreza dofinansowana zostaÅ‚a przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w KroÅ›nie, Czarnorzecko – StrzyżowskÄ… LokalnÄ… GrupÄ™ DziaÅ‚ania, Wójta Gminy i Gminny oÅ›rodek Kultury w Korczynie.

Wojciech Tomkewicz

zobacz galeriÄ™