AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fswieto-niepodleglosci-12&chs=350x350&chld=L|4

15-11-2019Święto Niepodległości

11 listopada odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku przypadła 101 rocznica podpisania rozejmu w Compiegne między wojującymi w Wielkiej Wojnie stronami – Ententą (Francją, Wielką Brytanią i sojusznikami), a Niemcami. Święto obchodzone jest w Polsce od roku 1937.

Wydarzenia towarzyszące uroczystości w naszej gminie rozpoczęły się już w dniu 9 listopada, kiedy to w Dworze gen. Szeptyckiego, jednego z architektów niepodległej Rzeczypospolitej odbyło się spotkanie z pilotem samolotu wielozadaniowego F-16.

W specjalnie przygotowanych prezentacjach promocyjnych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku zawarto informacje techniczne dotyczące samolotu F-16 (historia, moduły maszyny, uzbrojenie, osiągi) a także przedstawiona została historia jednostki macierzystej pilota.

Nasz gość chętnie odpowiadał na liczne pytania zadawane przez publiczność. Dotyczyły one nie tylko spraw technicznych, ale też osobistego podejścia do wykonywanych zadań.
Po prelekcji licznie zebrani mieszkańcy gminy śpiewali piosenki patriotyczne i żołnierskie, przy akompaniamencie Stanisława Szostaka.

10 listopada po Mszy Św. w Sanktuarium św. bpa J.S. Pelczara w Korczynie odbył się koncert chóru Chorus pod dyrygencją Stanisława Szostaka oraz orkiestry dętej OSP w Iskrzyni pod batutą Wiesława Wojnara. Zespoły tworzyły również oprawę muzyczną mszy.
W dniu Święta uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 Mszą Św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez ks. Prałata Edwarda Sznaja, proboszcza korczyńskiej parafii w której uczestniczyły władze gminy, radni Rady Gminy, sołtysi, strażacy, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy. Ksiądz Proboszcz w kazaniu podkreślił znaczenie patriotyzmu w dzisiejszych niełatwych czasach, przypomniał najpiękniejsze karty polskiej historii.
Po mszy zebrani przeszli w pochodzie na cmentarz parafialny, gdzie złożono wieńce na grobie żołnierzy poległych w walkach za Ojczyznę. Wieńce składali: Wójt Gminy Jan Zych wraz z zastępcą Katarzyną Urbanek i wiceprzewodniczącym Rady Gminy Korczyna Adamem Paradyszem, dyrektor Szkoły Podstawowej w Korczynie Artur Stodolak w asyście harcerzy, oraz sołtys wsi Korczyna Marian Pelczar. Wójt Jan Zych w swoim przemówieniu powiedział, że obowiązkiem jest pamiętać o osobach, które walczyły o wolność Polski w różnych okresach historii i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom. Podziękował wszystkim zgromadzonym na cmentarzu.
Chór Chorus wraz z mieszkańcami odśpiewali Rotę, a następnie, przy grobie gen. Stanisława Szeptyckiego hymn „Boże, coś Polskę…”
Na grobowcu Generała władze gminy złożyły biało-czerwone wiązanki oraz zapaliły znicze.

Organizatorami obchodów Święta Niepodległości byli: Wójt Gminy Korczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Szczególne podziękowania Organizatorzy kierują do Chóru Chorus, Orkiestry Strażackiej w Iskrzyni, 20 Drużyny Harcerskiej „Pagoda”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie oraz Policji.

Podziel się: