AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fswieto-plonow-w-korczynie&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-01-1970Święto plonów w Korczynie

 „Plon, niesiemy plon
w gospodarza dom!
Aby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało!
Otwieraj, panie, szeroko wrota
niesiem ci wieniec ze szczerego złota.
Zaściełaj, panie, stoły i ławy,
Idzie do ciebie gość niebywały.
Plon niesiemy plon...”


W niedzielę 19 sierpnia br. w Korczynie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium J.S. Pelczara Korczynie, którą odprawił ks. prałat Edward Sznaj, ks. Władysław Kołodziej, ks. Henryk Masłyk a okolicznościową homilię wygłosił ks. Michał Kozak.
Ks. prałat podczas Mszy Świętej poświęcił wszystkie przyniesione wieńce dożynkowe.  
Po Mszy św. rolnicy z wieńcami, mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście, przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu zespołu KOMBORNIA przeszli w dożynkowym korowodzie na „Plac dożynkowy” - Obiekt Sportowy w Korczynie.
Uroczystość rozpoczął Zespół Ludowy Kombornia obrzędem dożynkowym „Na okrężne” przygotowanym przez kierownika zespołu Agatę Pucykowicz. Grupa obrzędowa złożyła bochen chleba na ręce zastępcy wójta gminy Janusza Pojnara.
Wójt przyjął przekazany chleb, podziękował za ciężką i pełną poświęcenia pracę w rolnictwie, obiecał, że jako gospodarz tej gminy dołoży wszelkich starań, aby sprawiedliwie dzielić chleb i podejmować decyzje dla dobra wspólnego wszystkich mieszkańców.
Następnie poszczególne grupy wieńcowe wspaniale zaprezentowały się na scenie, obtańcowując i ośpiewując wieniec; ich występy nagrodzono gromkimi brawami.
Dożynki to święto rolników, które jest znakomitą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych rolników za ich ciężką pracę; byli to: z Korczyny: Bogumiła i Stanisław Urbankowie,  Irena i Kazimierz Wojnarowie, Renata i Witold Wójtowiczowie; z Węglówki: Anna i Adam Dzikowiczowie,  Agnieszka i Stanisław Jakubikowie, Halina i Eugeniusz Łuczyńscy, z Komborni: Sylwia i Krzysztof Surmaczowie, Anna i Stanisław Józefczykowie, Danuta i Marek Zborowscy;  z Krasnej: Małgorzata i Edward Pietraszowie, Teresa i Mieczysław Bober, Janina i Marian Stodolakowie ; z Czarnorzek: Zofia i Józef Wanatowie,  Henryka i Wincenty Szewczykowie, Dorota i Grzegorz Półchłopkowie;  z Woli Komborskiej: Halina i Stanisław Kwolkowie, Janina i Tadeusz Kwolkowie, Katarzyna i Czesław Kuźnarowie; z Iskrzyni: Janina i Stanisław Boczarowie, Krystyna i Adam Pigoniowie, Jolanta i Wacław Guzikowie.
„Dożynki są także okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom za kultywowanie wielowiekowych tradycji i przekazywanie szacunku do ziemi kolejnym pokoleniom. Wszystkim rolnikom pragnę życzyć zdrowia oraz pomyślności na kolejne lata. Niech nigdy nie zabraknie na naszych stołach tradycyjnego bochenka chleba, symbolu dostatku i szacunku dla ciężkiej pracy rolnika – takimi słowami podziękował za ciężką pracę w rolnictwie zastępca wójta Janusz Pojnar.
Komisja konkursowa w składzie: Agata Pucykowicz (kierownik artystyczny Zespołu KOMBORNIA), Barbara Bożek (pracownik PODR), Elżbieta Rak (sekretarz UG w Korczynie), Wojciech Tomkiewicz (dyrektor GOK w Korczynie) oceniła misternie wykonane wieńce dożynkowe  z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Laureatem została delegacja wieńcowa z Korczyny, która będzie reprezentować naszą gminę podczas dożynek powiatowych w Rymanowie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do gospodarzy i organizatorów tegorocznych dożynek, a byli nimi: Wójt Gminy, Rada Sołecka, KGW w Korczynie oraz GOK w Korczynie. Także uczestnicy dożynek mogli oglądać stoiska przygotowane przez poszczególne miejscowości gminy oraz przez : Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale (oddział w Krośnie), Bogusława Jabłońskiego, Barbarę Leszkiewicz (dekoratorka placu dożynkowego), Janusza Bargła, Grzegorza Kuligę i Mikołaja Jakubika. Poza tym można było spróbować tradycyjnego jadła i wypieków przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich. O bezpieczeństwo zadbali strażacy z OSP w Korczynie.
Podczas gdy goście udali się na uroczysty obiad, na scenie zaprezentowały się zespoły: Zespół Ludowy Kombornia, Orkiestra Dęta z Iskrzyni, Radek Michalik z zespołem oraz zespół RAMOLSI.
Wszyscy mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych, tym bardziej, że imprezie dopisała słoneczna pogoda.

 

zobacz galerię

Podziel się: