AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fswieto-poezji-jana-zycha-i-konkurs-recytatorski&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

29-05-2015 Święto poezji Jana Zycha – I Konkurs recytatorski

W lirycznym klimacie deszczowej środy, 27 maja 2015 roku, odbyły się w korczyńskim dworze Szeptyckich przesłuchania I Konkursu recytatorskiego poezji Jana Zycha. Ta nowa inicjatywa kulturalna Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej organizowana wspólnie z władzami Gminy Korczyna, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Korczynie – zaadresowana została do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu krośnieńskiego. Prócz zwyczajowych celów, jakie przyświecają przeglądom recytatorskim kształtowanie wrażliwości na piękno mowy ojczystej, tworzenie okazji do pracy nad kulturą języka oraz trudną sztuką interpretacji, promocja osiągnięć recytatorskich uczniów, a także czynnego uczestnictwa w kulturze – organizatorzy korczyńskiego Konkursu za najważniejszy postulat uznali przywrócenie zbiorowej pamięci sylwetki Jana Zycha (1931-1995), wybitnego poety i tłumacza wywodzącego się z Korczyny, oraz przypomnienie jego wartościowej twórczości literackiej, pełnej lirycznych odniesień do naszej małej ojczyzny. Zaproszenie do udziału w Konkursie spotkało się z bardzo żywym oddźwiękiem, czego wyrazem stało się 41 zgłoszeń, jakie napłynęły od uczniów dziewięciu szkół gimnazjalnych oraz 9 zgłoszeń, jakie nadesłały recytatorki z trzech liceów krośnieńskich.
    Sygnałem do rozpoczęcia spotkania stała się pieśń Gdziekolwiek, skomponowana do słów wiersza Jana Zycha przez Marka Grechutę. W szczelnie wypełnionej sali, zgromadzonych licznie miłośników poezji powitał Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie, prowadzący spotkanie. Szczególnie miłe słowa skierował do rodzeństwa Poety – Pani Bronisławy Pitery i Pana Stanisława Zycha. Następnie przywitał Pana Jana Zycha, Wójta Gminy Korczyna, Panią Wandę Belcik, prezes ZG SMZK oraz Pana Tadeusza Łopatkiewicza, wiceprezesa ZG SMZK, inicjatora organizacji Konkursu i współautora przygotowywanej przez Wydawnictwo „Ruthenus” z Krosna książki, poświęconej Janowi Zychowi. Prowadzący spotkanie przywitał dalej i przedstawił kolejno członków jury konkursowego: Pana dr Mariusza Kalandyka z Rzeszowa – przewodniczącego jury oraz Panów Jana Kantego Lusznię oraz Tadeusza Wojnara z Krosna. Na koniec powitana została Pani Bożena Gruszka z Tarnowa, współautorka przygotowywanej książki biograficznej, a także en gros – wszyscy uczestnicy Konkursu oraz ich opiekunowie.
    Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostały w dwóch odrębnych kategoriach wykonawczych. Najpierw wysłuchano zatem prezentacji recytatorskich uczniów gimnazjalnych, z których każdy otrzymał od organizatorów pamiątkowy dyplom udziału w Konkursie. Tę część niemal dwugodzinnych przesłuchań zamknęły obrady jury, a w trakcie tej przerwy wszystkich biorących udział w spotkaniu organizatorzy podjęli gorącą herbatą, kawą oraz drożdżówkami. Czas, przeznaczony dla jurorów na wyłonienie finalistów, wypełnił więc z miejsca gwar rozmów nad filiżankami, formułowanych na gorąco ocen i refleksji. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali dr Tadeusza Łopatkiewicza, który w krótkim wystąpieniu przedstawił koleje losu Jana Zycha, a także główne pola jego twórczych dokonań. Bezpośrednio po tym, Przewodniczący jury – dr Mariusz Kalandyk przedstawił syntetyczna ocenę zaprezentowanych recytacji, a także odczytał długą listę nagrodzonych. Jury, doceniając wysoki poziom wykonawczy występujących gimnazjalistów, postanowiło przyznać łącznie 6 nagród oraz 6 wyróżnień. Otrzymały je:
    I nagroda – Izabela Wilusz z Gimnazjum nr 2 w Krośnie;
    dwie II nagrody – Anna Mercik ze Społecznego Gimnazjum w Targowiskach oraz Angelika Paradysz z Zespołu Szkół Gimnazjum w Korczynie;
    trzy III nagrody – Emanuela Wysowska z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli; Weronika Zawisza oraz Monika Pelczar z Gimnazjum nr 2 w Krośnie.
Wśród sześciu wyróżnionych przez jurorów recytatorek znalazły się: Kinga Brulińska z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli, Agnieszka Krzywda ze Społecznego Gimnazjum w Targowiskach, Karolina Kotłowska z Zespołu Szkół Publicznych w Jasionce, Wiktoria Nowak z Gimnazjum nr 1 w Krośnie, Gabriela Majchrowicz z Zespołu Szkół im. A. Fredry w Odrzykoniu oraz Natalia Kopczak z Zespołu Szkół Gimnazjum w Korczynie.
Wszystkim nagrodzonym upominki książkowe wręczali: Jan Zych – Wójt Gminy Korczyna, Bronisława Pitera i Stanisław Zych – rodzeństwo Poety, Pani Wanda Belcik i Pan Mariusz Kalandyk. Tę część imprezy zakończyło krótkie wystąpienie Pana Stanisława Zycha, który dla młodej widowni wspominał swego najstarszego brata.
    Po krótkiej przerwie, o godz. 13:00, rozpoczęła się druga część zmagań konkursowych. Wzięły w niej udział uczennice trzech krośnieńskich szkół stopnia licealnego, wytrawne recytatorki poezji. Przedstawione przez nie dwanaście wierszy i fragmentów prozy poetyckiej stanowiły z jednej strony prawdziwą ucztę duchową dla słuchaczy, z drugiej zaś twardy orzech do zgryzienia dla konkursowego jury. Na werdykt nie czekaliśmy jednak długo. Poprzedziło go wystąpienie przewodniczącego, który na gorąco podzielił się ze słuchaczami refleksjami z tej części przesłuchań konkursowych. Dr Mariusz Kalandyk, jak i wcześniej, skupił się na tych elementach prezentacji, które świadczyć mogą o dobrym opanowaniu prawideł artystycznego warsztatu recytatora, wskazał również te z nich, które stwarzają deklamującym największe trudności, wymagając z racji tego szczególnej uwagi i staranności. Werdyktem jury najwyżej ocenionych zostało siedem uczestniczek Konkursu. I tak:
I nagrodę otrzymała Marlena Niemiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, za popisowo zaprezentowany wiersz „Joanna” oraz szczególnie zapadający w pamięć fragment prozy poetyckiej Jana Zycha „Pokój.
Pozostałe nagrody w tej kategorii trafiły do uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Dwie II nagrody otrzymały zatem: Izabela Rachwał oraz Wiktoria Polak. Dwie III nagrody przypadły Kamili Gątek oraz Karolinie Grabie, zaś dwa wyróżnienia dodatkowe dostały się Martynie Prajzner oraz Wiktorii Urban. Nagrody książkowe wszystkim nagrodzonym i tym razem wręczali przedstawiciele organizatorów Konkursu oraz rodzeństwo Poety. Odrębne dyplomy z podziękowaniami wręczone również zostały wszystkim nauczycielom – opiekunom artystycznej młodzieży.
     Za nami I Konkurs recytatorski poezji Jana Zycha. Niełatwo jest formułować na gorąco opinie i refleksje, wydaje się jednak, iż spełnił on pokładane w nim cele i nadzieje. Twórczość Jana Zycha okazała się kapitalnym tworzywem dla młodych recytatorów, bowiem w poezji jego młodzi ludzie odnajdują z powodzeniem zrozumiałe dla siebie wątki i podzielane wrażenia. Świadczy o tym także liczny odzew na zaproszenie do udziału w konkursie, świadczą też emocje wkładane w poszczególne prezentacje indywidualne. Dr Mariusz Kalandyk nazwał był relacjonowaną imprezę „świętem poezji Jana Zycha, świętem Jana Zycha”. Słowa te świetnie oddają intencje przyświecające organizatorom Konkursu recytatorskiego, stanowiąc przy tym wysoką ocenę starań tych wszystkich, którym przeprowadzenie przesłuchań konkursowych zawdzięczamy. Dziękujemy serdecznie uczestnikom! Do spotkania za rok!

Tadeusz Łopatkiewicz

GALERIA

Podziel się: