AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwernisaz-slavo-cupila&chs=350x350&chld=L|4

10-10-2019Wernisaż Slavo Čupila

Pochmurne popoÅ‚udnie 9 października br. staÅ‚o siÄ™ dla miÅ‚oÅ›ników sztuki Å›wiÄ™tem. Punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ w Dworze Szeptyckich wernisaż sÅ‚owackiego artysty-malarza Slavo ÄŒupila.

Autor wystawy przyjechaÅ‚ do OÅ›rodka Kultury nieco wczeÅ›niej - i w ramach happeningu przystÄ…piÅ‚ z miejsca do pracy twórczej – w ciÄ…gu kilkunastu minut wykonany zostaÅ‚ szkic… Wojciecha Tomkiewicza, dyrektora korczyÅ„skiego Gminnego OÅ›rodka Kultury.

Dyrektor otworzyÅ‚ spotkanie witajÄ…c przybyÅ‚ych goÅ›ci: wójta Jana Zycha, zastÄ™pcÄ™ wójta KatarzynÄ™ Urbanek, sÅ‚owackich przyjacióÅ‚ na czele z primatorem miasta Stropkova Ondrejem BrendzÄ…, radnych Rady Gminy, lokalnych artystów oraz licznie zgromadzonÄ… polsko-sÅ‚owackÄ… publiczność. NastÄ™pnie, przekazaÅ‚ gÅ‚os autorowi wystawy.

Slavo ÄŒupil zapewniÅ‚, że w korczyÅ„skim OÅ›rodku Kultury czuje siÄ™ jak w domu. PodziÄ™kowaÅ‚ za liczne przybycie swoim przyjacioÅ‚om, artystom zarówno z Polski, jak i ze SÅ‚owacji. PodkreÅ›liÅ‚ zwiÄ…zki Å‚Ä…czÄ…ce go z naszym krajem (na wystawie prezentowane sÄ… plenery polskie - np. jasielski rynek) a także korczyÅ„skie (zamek Kamieniec, przydrożna kapliczka z Podzamcza). P. ÄŒupil przedstawiÅ‚ krótko historiÄ™ niektórych obrazów – szczególnie podkreÅ›lajÄ…c osobisty stosunek do przedstawieÅ„ bliskich mu osób (portrety żony i wnuczek, autoportrety).

Twórczość Slavo Cupila jest różnorodna. W dużej sali wystawowej umieszczono obrazy osobiste, gÅ‚ównie portrety. UwagÄ™ przyciÄ…gajÄ… oniryczne przedstawienia postaci („JesieÅ„ka w krainie cudów”) w których artysta siÄ™ga po mityczne postaci duchów i zjaw, portrety realistyczne („Portret w zielonej koszulce”), ale też liczne odwoÅ‚ania do sÅ‚owackiej kultury ludowej („Zanurzenie w Å›piewie”). Nie brakuje swojskiego pejzażu, reprezentowanego m.in. przez bardzo ciekawe, realistycznie przedstawione Krupówki zakopiaÅ„skie.

W mniejszych salach wystawowych mieszczÄ… siÄ™ gÅ‚ównie pejzaże (jak przedstawia je twórca – z okresu licznych wizyt w Czechach – „Wieczorna promenada w Karlovych Varach”), czÄ™sto utrzymane w stylizacji impresjonistycznej. Slavo ÄŒupil podkreÅ›la, iż nie wszystkie prace sÄ… w jego autorskim stylu – niektóre tworzone byÅ‚y na zamówienie wystawy zorganizowanej we Wiedniu.

UwagÄ™ przyciÄ…ga mistrzowskie wykorzystanie gry Å›wiateÅ‚ w portrecie dziewczynki („Tajemnica Å›wiatÅ‚a”). Modelka pozujÄ…ca w ciemnoÅ›ci oÅ›wietlona od góry sprawia wrażenie zagubienia, ale i spokoju.

W ostatniej sali dla zwiedzajÄ…cych przygotowano obrazy najbliższe sercu mieszkaÅ„ca naszych okolic – np. ciekawe przedstawienie zamku Kamieniec („Kamieniec”). SÄ… to pÅ‚ótna nieco bardziej wpisujÄ…ce siÄ™ w klasyczne konwencje, czasem nawet balansujÄ…ce na granicy sztuki użytkowej, utrzymane jednak w dobrym smaku, cieszÄ…ce oczy kolorystykÄ….

Niektóre z obrazów sÄ… przeznaczone na sprzedaż.

Wystawa otwarta jest do 30 listopada br. Gminny OÅ›rodek Kultury zaprasza do jej zwiedzania – zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny (13 43 543 84).

Szczególnie ciepÅ‚o zapraszamy szkoÅ‚y – różnorodność stylów i kompozycji jest wspaniaÅ‚Ä… podstawÄ… do lekcji sztuki „na żywo”.

Niezależnie od indywidualnej możliwoÅ›ci zwiedzania, Dwór Szeptyckich otwarty jest w każdy piÄ…tek w godzinach 11:00-17:00.