AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fwernisaz-slavo-cupila&chs=350x350&chld=L|4

10-10-2019Wernisaż Slavo Čupila

Pochmurne popołudnie 9 października br. stało się dla miłośników sztuki świętem. Punktualnie o godzinie 17:00 rozpoczął się w Dworze Szeptyckich wernisaż słowackiego artysty-malarza Slavo Čupila.

Autor wystawy przyjechał do Ośrodka Kultury nieco wcześniej - i w ramach happeningu przystąpił z miejsca do pracy twórczej – w ciągu kilkunastu minut wykonany został szkic… Wojciecha Tomkiewicza, dyrektora korczyńskiego Gminnego Ośrodka Kultury.

Dyrektor otworzył spotkanie witając przybyłych gości: wójta Jana Zycha, zastępcę wójta Katarzynę Urbanek, słowackich przyjaciół na czele z primatorem miasta Stropkova Ondrejem Brendzą, radnych Rady Gminy, lokalnych artystów oraz licznie zgromadzoną polsko-słowacką publiczność. Następnie, przekazał głos autorowi wystawy.

Slavo Čupil zapewnił, że w korczyńskim Ośrodku Kultury czuje się jak w domu. Podziękował za liczne przybycie swoim przyjaciołom, artystom zarówno z Polski, jak i ze Słowacji. Podkreślił związki łączące go z naszym krajem (na wystawie prezentowane są plenery polskie - np. jasielski rynek) a także korczyńskie (zamek Kamieniec, przydrożna kapliczka z Podzamcza). P. Čupil przedstawił krótko historię niektórych obrazów – szczególnie podkreślając osobisty stosunek do przedstawień bliskich mu osób (portrety żony i wnuczek, autoportrety).

Twórczość Slavo Cupila jest różnorodna. W dużej sali wystawowej umieszczono obrazy osobiste, głównie portrety. Uwagę przyciągają oniryczne przedstawienia postaci („Jesieńka w krainie cudów”) w których artysta sięga po mityczne postaci duchów i zjaw, portrety realistyczne („Portret w zielonej koszulce”), ale też liczne odwołania do słowackiej kultury ludowej („Zanurzenie w śpiewie”). Nie brakuje swojskiego pejzażu, reprezentowanego m.in. przez bardzo ciekawe, realistycznie przedstawione Krupówki zakopiańskie.

W mniejszych salach wystawowych mieszczą się głównie pejzaże (jak przedstawia je twórca – z okresu licznych wizyt w Czechach – „Wieczorna promenada w Karlovych Varach”), często utrzymane w stylizacji impresjonistycznej. Slavo Čupil podkreśla, iż nie wszystkie prace są w jego autorskim stylu – niektóre tworzone były na zamówienie wystawy zorganizowanej we Wiedniu.

Uwagę przyciąga mistrzowskie wykorzystanie gry świateł w portrecie dziewczynki („Tajemnica światła”). Modelka pozująca w ciemności oświetlona od góry sprawia wrażenie zagubienia, ale i spokoju.

W ostatniej sali dla zwiedzających przygotowano obrazy najbliższe sercu mieszkańca naszych okolic – np. ciekawe przedstawienie zamku Kamieniec („Kamieniec”). Są to płótna nieco bardziej wpisujące się w klasyczne konwencje, czasem nawet balansujące na granicy sztuki użytkowej, utrzymane jednak w dobrym smaku, cieszące oczy kolorystyką.

Niektóre z obrazów są przeznaczone na sprzedaż.

Wystawa otwarta jest do 30 listopada br. Gminny Ośrodek Kultury zaprasza do jej zwiedzania – zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny (13 43 543 84).

Szczególnie ciepło zapraszamy szkoły – różnorodność stylów i kompozycji jest wspaniałą podstawą do lekcji sztuki „na żywo”.

Niezależnie od indywidualnej możliwości zwiedzania, Dwór Szeptyckich otwarty jest w każdy piątek w godzinach 11:00-17:00.

Podziel się: