AAA http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chl=http%3A%2F%2Fgok.korczyna.pl%2Fwiadomosc%2Fprzeglad-piesni-i-muzyki-ludowej-kropa-w-korczynie&chs=350x350&chld=L|4

Aktualność

01-06-2015Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA w Korczynie

 31 maja br. już po raz dwunasty do Korczyny zawitali artyści ludowi, aby zaprezentować się na XXXI Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA, zorganizowanym przez Stowarzyszenie REGIONALIZM i Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.
W części konkursowej spośród 52 prezentacji artystycznych jury w składzie:
dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf – przewodniczący,  Jolanta Dragan – etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Katarzyna Furmańska – instruktor ds. muzyki, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Damian Drąg – Kierownik Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie przyznało w kategorii zespołów śpiewaczych: drugą nagrodę Zespołowi Śpiewaczemu z Komborni – nagroda ufundowana przez Dyrektora WDK w Rzeszowie oraz  w kategorii śpiewaków ludowych - III nagrodę dla Zdzisława Pelczara z Czarnorzek ufundowana przez Stowarzyszenie „Regionalizm” w Korczynie.
Jury wytypowało na 49 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
w Kazimierzu Dolnym: w kategorii kapel: Kapelę Ludową „Kaśka” z Dębowca;  w kategorii zespołów śpiewaczych: Zespół Śpiewaczy „Przybowianki” z Przybówki; w kategorii solistów instrumentalistów (folkloru rekonstruowanego): Agnieszkę Dusznik – skrzypaczkę z Lisznej; w kategorii solistów śpiewaków: Zdzisława Pelczara z Czarnorzek.
Niezwykły klimat imprezy stworzył aktor Stanisław Jaskułka - od wielu lat zaprzyjaźniony z korczyńską KROPĄ.
W części artystycznej wystąpił zespół folkowy TOŁHAJE z Łęk Dukielskich oraz kapela podwórkowa BEKA z Przeworska.
Kultura ludowa jest ważną częścią kultury narodowej, spuścizną i dziedzictwem.
Kultura ludowa zawiera wysiłek myśli ludzkiej, bilans dokonań w dziedzinie tradycyjnej i narodowej kultury wielu minionych pokoleń. To właśnie naszym celem i zadaniem jest troska o zachowanie najpiękniejszych i najcenniejszych wartości tradycyjnej kultury w jej autentycznym kształcie, ponadto pielęgnowanie polskości, świadomości kulturowej społeczeństwa.
Impreza dofinansowana została przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Czarnorzecko-Strzyżowską Lokalną Grupę Działania, Stowarzyszenie Regionalizm, wójta gminy Korczyna,  Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz Gminny Ośrodek Kultury
w Korczynie.
Wśród gości obecni byli: radny sejmiku województwa podkarpackiego Dariusz Sobieraj, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, wójt gminy Jan Zych, przewodniczący RG Władysław Pelczar, dyrektor WDK w Rzeszowie Marek Jastrzębski oraz kierownik biura LGD w Strzyżowie Andrzej Łapkowski.  
Podczas przeglądu KROPA w dworze Szeptyckich można było zobaczyć wystawę instrumentów z kolekcji GOKiW w Haczowie (wykonanych przez Stanisława Wyżykowskiego).  
Organizatorzy dziękują Krystynie i Krzysztofowi Pelczarskim z Korczyny (Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych OGRODOWO) za udekorowanie sceny podczas imprezy.

T. G.

WYNIKI KONKURSU

 

GALERIA

 

Nagrody Stowarzyszenie REGIONALIZM do odebrania w Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie ul. Rynek 18A, 38-420 Korczyna pok. 29 do dnia 25.06.2015 r.

Nagrody Dyrektora WDK do oddebrania u Pani Katarzyny Furmańskiej (WDK w Rzeszowie).

 

 

 


Podziel się: